Bosch cordless lawnmower AdvancedRotak 36V-44-750 1 x 4.0 Ah
1 / 5
Pay in 3 equal installments at 0% interest
Quantity:
Stock status
Toolnest warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: > 5 pcs
Delivery time: 4-6 business days
Product Code: 06008B9G01
Official Bosch Dealer
  • 100% genuine products
  • Manufacturer warranty and service
  • Professional consultation
Technical Specifications
Battery type: Lithium-ion
Battery voltage: 36 V
Recommended area: up to 750 m2
Recommended battery size: min. 4.0 Ah
Cutting width: 44 cm
Cutting system: Sickle cutting blade
Weight: 15 kg
Collection bag capacity: 50 l
Cutting height: 25 – 80 mm (7 steps, centrally adjustable)
Handle type: Ergoflex system
Delivery set:
1 x 36 V 4.0 Ah Li-ion battery
Charging device
Lisainfo
Excellent cutting performance and long engine life thanks to the brushless motor
Practical, easy to handle and easy to store thanks to the Ergoflex/Euroslide folding handle
High-quality fabric collection bag with an indicator to show fullness
Ergoflex handles make the machine easy to control
The cutting height can be adjusted at the touch of a button in 7 different steps from 25 mm to 80 mm
Faster and better results when mowing along edges
Syneon technology for optimal power and maximum operating time
Compatible with Bosch 36 V POWER FOR ALL battery